Karton Kolinin Özellikleri

Karton Koliler Nasıl Yapılır?
Mayıs 11, 2020

KUTU ÇEŞİTLERİ VE OLUKLU KARTON
Aralarında teknik farklılıklar olsa da, insanlar genellikle oluklu karton ve karton terimlerini birbirlerinin yerine kullanırlar. Ambalajlama ve nakliye sektöründeki insanlar, kağıt hamurundan yapılan herhangi bir kağıt malzemeye atıfta bulunabilecek genel bir terim olan karton kelimesini kullanırlar ancak bu kesin değildir.

Aynı çizgiler boyunca, karton teknik olarak genellikle normal yaprak kağıttan daha kalın olan ağır ahşap veya kağıt bazlı malzeme anlamına gelir. Bir başka terim olan sunta , biraz daha kesindir. Belirli bir kalınlığa kadar preslenmiş geri dönüştürülmüş kağıt anlamına gelir; Birçok hafif eşya suntadan yapılan kutulara paketlenir.

Oluklu Karton Koli , oluklu kutular üretmek için en yaygın şekilde kullanılan üç katmanlı kraft kağıdı ifade eder. Burada oluklu olarak tanımlamak , endüstride oluklar olarak bilinen kıvrımlı veya dalgalanmalar içeren anlamına gelir. Kıvrımlar gibi, bu dalgalanmalar hava içerir ve bu kutuları daha dayanıklı hale getirir ve içinde saklanan veya gönderilen her şey için bir yastık görevi görür.

Hem oluklu karton hem de yapılmış karton kutu türleri, kabın veya kutunun kullanımına bağlı olarak özelleştirilebilir. Oluk boyutu, kutuyu yapmak için kullanılan malzemeler ve bağlayıcı yapıştırıcılar farklılık gösterir. Daha küçük oluk veya kıvrımlarla, daha iyi yapısal bütünlük ve pazarlama metni için daha fazla alan sağlar. Öte yandan daha büyük oluk boyutları, kutunun içeriği için daha fazla yastıklama sunar. Olukların sayısı ve boyutları tahta kalınlığı, yastıklama mukavemeti ve sıkıştırma mukavemeti gibi değişkenleri etkiler. Tek bir kap veya kutu içerisinde oluk boyutları ve boşlukları da değişebilir.

Kapların büyüklüğü, şekli, kapakları, bitişleri ve kapama yöntemlerinin hepsi de değişkendir. Kutu şekilleri kare, dikdörtgen ve silindir şeklinde olabilir, ancak kutular neredeyse her nesneye uyacak şekilde özel olarak imal edilebilir. Kalıp kesme makineleri, kutuları alışılmadık şekillerde kesmek için keskin bir metal bıçak veya lazer kullanır. Biz makinelerimizde keskin bıçaklar kullanıyoruz, çıkarılabilir bir kapağa sahip olabilir veya katlanan kapakları olan tek bir oluklu karton parçasından yapılabilir. Son kullanıcılar her bir kutuyu, belirli bir kullanıma hazır olduklarında düz paneli katlayarak birleştirir. Bazı kaplar bant veya başka tutturucularla bir arada tutulurken, katlanır kutular bant gerektirmez – katlanmış kapaklar, toplanmış kutuyu yerinde tutar.

Nakliye, depolama ve organizasyon için kullanılan ısmarlama kutular, bölücüler, metinler ve üzerlerinde basılmış, mumlanmış veya çeşitli yüzeylerde olabilir. Sabun, mısır gevreği ve diş macunu gibi ticari ürünler için üreticiler, marka, logo ve bilgi ile basılmış parlak, lamine kaplamalı oluklu kutular hazırlamaktadır. Bazı firmalar ürünün daha iyi reklamını yapabilmek adına beyaz karton koliler tercih etmektedir. Ancak genede doğal karton koliler en çok tercih edilen paketleme taşıma ürünleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonDetaylı Bilgi İçin Arayınız
Mesaj Gönder
Merhaba , Sizlere Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?