Karton Koliler Nasıl Yapılır?

Karton Kolinin Faydaları Ve Diğer Özellikleri
Mayıs 11, 2020
Karton Kolinin Özellikleri
Mayıs 11, 2020

Katlanır Kutular
Bugün, oluklu kutular tipik olarak tahtadan elde edilen yüksek kalitede bir karton olan kraft (Kraft koyu haki yada malta koyu kahve renginde oluklu karton koli imalatında kullanılan kağıt) kağıttan yapılmaktadır. Daha güçlü bir kap gerektiğinde, oluklu plastikten yapılabilirler.

Sırasıyla kağıt değirmenleri ve oluklu bitkiler, ayrı olarak kraft kağıdı ve oluklu kutular üretmektedir. Bu maksimum verimlilik sağlar. Kraft kağıt yapmak için, değirmenler bir yapışkan, basınç ve ısı kullanarak ağır kağıt üretmek için bir araya getirilen geri dönüştürülmüş kağıt, talaş ve odun yongalarını kullanır.

Çam ağaçları, kraft kağıt ve oluklu kutular üretmek için kullanılan hammaddelerdir. Bu nedenle, birçok büyük üretici yalnızca kağıt değirmenlerine değil, yüzlerce ya da binlerce dönümden oluşan geniş çam ormanı alanlarına da sahiptir.

Değirmenlerde, dalları kesilmiş çam gövdeleri kabuğundan soyulur ve küçük odun yongaları halinde kesilir, daha sonra kraft işlemi veya sülfat işlemi olarak bilinen kimyasal bir işleme tabi tutulur . Bu aşamada cipsler, öncelikle sodyum hidroksitten yapılan bir alkali çözelti içerisinde “pişirilerek” lifli hamur haline getirilir. Daha sonra hamur, Fourdrinier (kağıt yapımında kullanılan makineler) makinelerinde kurutulur ve kağıda dönüştürülür. Son olarak, kağıt fabrikaları, envanter olarak depolanan kraft kağıt makaralarını çıkarmaktadır.

Üreticiler, kraft kağıdı oluklamak için 300 fit uzunluğunda oluklayıcılar adı verilen büyük makineler kullanırlar. İlk olarak, bu makineler, ön ısıtma silindirlerindeki kraft kağıdını yüksek basınç ve nemde yumuşatır, böylece olukların veya dalgaların oluşmasını kolaylaştırır. Daha sonra oluklu kalıpları oluklu tahtayı oluşturmak için kartona bastırılır. Daha sonra iki tutkal istasyonu bu yeni oluklu malzemeyi mısır nişastası bazlı bir yapıştırıcı kullanarak dış düz katmanlara birleştirerek tam bir oluklu mukavva parçası haline getirir. Bu malzemeyi sıcak, patlar buhar üzerinde kuruttuktan sonra, yüzey pürüzsüz zımparalanabilir ve bazı durumlarda su geçirmez bir hale geilir, isteğe göre parlak bir yüzeyle kaplanabilir (dış yüzeyi beyaz olan beyaz karton gibi). Son olarak, masif oluk makinesi, sürekli elyaf tahtasını, farklı boyutlarda kesilmeye hazır büyük tabakalar halinde kutu boşluklarına böler.

Kutu yapım makineleri daha sonra, tipik olarak 20-50 veya daha büyük hacimli demetler halinde satılan bu oluklu suntadan gerçek kaplar veya kutular üretir. Nakliye sırasında yer kazanmak için, paketlenmiş kutular kutu biçiminde monte edilmek yerine düz olarak satılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonDetaylı Bilgi İçin Arayınız
Mesaj Gönder
Merhaba , Sizlere Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?