Koli İmalatında Mukavva Özellikleri Ve Kavramları

Karton Koli Önemli Kriterleri
Karton Koli Siparişinin Önemli Kriterleri
Mayıs 11, 2020
Karton Koli Baskısında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Mayıs 11, 2020

Karton Koli İmalatında Oluklu Mukavva Özellikleri Ve Kavramları
Oluklu Kutu Çeşitleri

Yarım Oluklu Kutular : Yapıştırılmış, dikişli veya bantlanmış mafsal ve üst ve alt kapakları olan tek parçadan oluşur. Düz olarak gönderilir, kullanıma hazırdır ve verilen kapakları kullanarak kapatılması gerekir.

Oluklu Kutular: Yapıştırılmış, dikişli veya bantlanmış mafsal ve üst ve alt kapakları olan tek parçadan oluşur. Düz olarak gönderilir, kullanıma hazırdır ve verilen kapakları kullanarak kapatılması gerekir.

Teleskop Kutusu : Birden fazla parçadan oluşur ve kutunun gövdesi üzerinde bir kapak ve / veya alt teleskop ile karakterize edilir.

Klasör Kutuları ve Tepsileri : Genellikle tek bir parça tahtadan oluşur. Kutunun altı, yan duvarları ve kapağı oluşturmak için açılır kapanır şekildedir. Kilitleme tırnakları, kulplar, vb. gibi öğeler tasarıma dahil edilebilir.

Çekmeceli Kutular: Birbirine farklı yönlerde kayan birkaç bölmeden oluşur. Bu grupta diğer durumlar için dış kollar da bulunmaktadır.

Sert Kutular: İki ayrı uç parçasından ve bir gövdeden oluşur. Sunta veya ahşap ile dikişlenmesi veya yapıştırılması gerekir.

Bölmeler : Gövde tasarımına veya tekil ürünler olarak iç astarlar, pedler, ayırıcılar vb. gibi iç donanımlar. Gösterilen herhangi bir sayıda panel isteğe bağlı olarak eklenebilir ve gerektiğinde arttırılabilir veya azaltılabilir.

Katlanabilir Pedler : Gövde tasarımına bağlı veya tekil öğeler olarak iç astarlar, pedler, ayırıcılar vb. Gibi iç donanımlar. Gösterilen herhangi bir sayıda panel isteğe bağlı olarak eklenebilir ve gerektiğinde arttırılabilir veya azaltılabilir.

Oluklu Muakavva
Bu, buharla yumuşatılmış bir malzeme tabakasına bastırılan dalga şekillerini veya çıkıntıları ifade eder. Bu malzeme daha sonra oluklu katman oluşturmak için düz malzeme tabakaları arasına yerleştirlir. Oluklar koruyucu yastıklama görevi görür ve bir kartonu güçlendirmeye yardımcı olur. Farklı genişlikler ve konfigürasyonlar belirgin performans avantajları sunar. Oluklu kartonlar aşağıdaki tiplerden birine sahiptir.

A-oluk: 4.7 mm kanal kalınlığı
B-oluk: 2.5 mm kanal kalınlığı
C-oluk: 3.6 mm kanal kalınlığı

İstifleme mukavemeti, delinme mukavemeti ve karton için gerekli ezilme mukavemetine bağlı olarak; Yukarıdaki üç tip yaygın oluktan biri, tek duvarlı, genel amaçlı kartonlarda kullanılır. A-oluk mükemmel istifleme gücüne sahiptir, B-oluk iyi delinme direncine sahiptir ve C-oluk her ikisinin de optimum kombinasyonuna sahiptir.

E-oluk : 1.5 mm flüt kalınlığı ve genellikle pizza kutuları, posta kutuları, ayakkabı kutuları vb. Hafif uygulamalar için kullanılır.
BC oluk: Bu oluk, bir B-oluk, tek duvarlı levha ve bir C-oluk, tek duvarlı levhadan yapılmış çift duvar kombinasyonudur. Sonuç, ekstra kalınlık veya istifleme mukavemeti gerektiğinde kullanılan güçlü bir oluktur.
AC oluk: Bu oluk, bir A-oluk, tek duvarlı levha ve bir C-oluk, tek duvarlı levhadan yapılmış çift duvar kombinasyonudur. Sonuç, ekstra güç gerektiğinde kullanılan çok güçlü bir oluktur.

Temel Ağırlık Testi: Alan başına birim kütle olarak ifade edilen kütle ölçümü. Taban ağırlığı, oluklu ortam ve kutuları tanımlamak için kullanılır.

Genel Oluklu Mukavva Tanımları
Kırık Kağıt: Kağıt kırpıklaırı, kağıt makinesindeki kırıklar nedeniyle hasar gören kağıt veya istenen kalite spesifikasyonlarına göre üretilmeyen kağıt. Kırık kağıt genellikle kağıt üretim sürecine geri beslenir.

Karton Boyutları: Boyutlar, bir kartonun iç kısmını belirtir – uzunluk x genişlik x yükseklik – ve milimetre cinsinden ölçülür. Uzunluk (L), açıklığın daha uzun tarafı ve genişlik (W) daha kısadır. Yükseklik (H), her iki uçtaki açıklıklar arasındaki uzunluktur.

Selüloz: Kağıttaki ana lifli malzeme.

Oluklu Sunta: Bu malzeme, bir veya daha fazla yivli, oluklu malzemenin bir veya daha fazla düz kaplama tabakasına yapıştırılmasıyla oluşturulan kompozit yapıya karşılık gelir.

Oluklu Kutular:

Tek duvarlı karton: Bu, oluklu bir sunta kartonudur, bir düz yivli oluklu malzeme tabakasının iki düz astar tabakası arasına yapıştırılmasıyla yapılır.

Çift duvarlı karton: Bu, iki yaprak yivli oluklu malzeme ile serpiştirilmiş üç yaprak yapılmış oluklu sunta kartonudur.

Kalıp Kesme: Oluklu bir tabakayı monte edildiğinde gerekli kutu boyutuna dönüşecek bir şekilde kesme işlemi. Döner bir kalıp kesici, silindirik bir kalıp kullanır ve tabaka akışı temel olarak devam ettiği için genellikle düz yataklı bir kalıp kesiciden daha yüksek bir hıza sahiptir. Düz yataklı bir kalıp kesici düz bir kalıp kullanır. Oluklu sac gerekli kesimi sağlamak için geçici olarak durur. Bu yöntem, döner işlemde bulunmayan hem yüksek doğruluk hem de karmaşık şekillerin üretilmesini sağlar.

Çift yüzlü: Çift yüzlü veya çift destekli, tek yüzlü levhayı başka bir astara bağlayan bir oluğun parçasıdır. Bu, çift yüz oluklu bir tabaka oluşturur.

Katlanır Kartonlar: Basılı veya kaplanmış ve karton boşlukları halinde kesilmiş çok katmanlı karton kartonlar. Karton boşluklar ayrıca müşterinin ürününü paketlemek için kartonun oluşturulmasını sağlayan bükülme yivleri içerir.

Fonksiyonel Kaplamalar: Polietilen ve / veya plastik veya folyo filmlerin kağıt yüzeylere laminasyonuyla su veya yağ geçirmez bir bariyer sağlanır. Tipik olarak hem tropikal hem de soğuk sıcaklıklarda yüksek nem uygulamalarında kullanılır. Ayrıca et, deniz ürünleri, evcil hayvan yemi, meyve ve ürünlerle kullanım için uygundur, genellikle gıda sektöründe kullanılır.

Kraft: Bu terim, karton yapımında kullanılan doğal, ağartılmamış oluklu sunta levhayı tarif eder.

Astarlar: Astarlar, oluklu fiber kutuların iç ve dış yüzeylerini oluşturur ve yapısal ve / veya dekoratif özellikleri için seçilir. Beyaz veya kahverengi, kraft veya geri dönüştürülmüş liflerden veya her ikisinin bir karışımından yapılabilirler.

Yapıştırma: İki, üç veya dört kat kağıt ve karton birbirine yapıştırılır. Kalınlıkları 0.8 mm ila 3 mm arasında değişen katı bir lif levha oluştururlar. Kartlar çeşitli uygulamalar için kullanılır. Ayakkabı kutuları, serigrafi, ekran kutuları, masa oyunları, kitap kapakları ve halka bağlayıcılar.

RSC: Bu, normal oluklu kartonun kısaltmasıdır. Bu en yaygın kullanılan karton tarzıdır. Üretim sırasında bir taraf yapıştırılır, bantlanır veya zımbalanır. Bu tip karton, kolay kurulum, doldurma ve kapatma için çok uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonDetaylı Bilgi İçin Arayınız
Mesaj Gönder
Merhaba , Sizlere Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?